Auto zastępcze na czas naprawy

W zgodzie z decyzją Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. bezpłatne auto zastępcze przysługuje każdemu, kto stosuje samochodu do celów własnych, a jego samochód został oddany do naprawy po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu drogowego i, co istotne, nie ma innego pojazdu. Tym samym auto zastępcze otrzyma prawie każdy, a nie jak do tej pory jedynie chłopcy i dziewczęta, które używały samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce, z pewnością, sytuacja nie jest taka prosta, gdyż ubezpieczalnie w dalszym ciągu niechętnie regulują należności za wynajem samochodów osobom fizycznym.

Warto dodać zatem, że …

Wynajem z OC sprawcy wypadku, przysługuje nam na czas naprawy naszego samochodu, czyli od dnia zaistnienia szkody albo także od momentu umieszczenia samochodu do warsztatu (jeżeli można było nim przedtem podróżować) aż do dnia jego odbioru. Jednakże, w przypadku szkody zupełnej. ponownie Sąd Najwyższy stanął po stronie poszkodowanych kierowców decydując 22 listopada 2013 r., że prawo do auta zastępczego lub zwrot kosztów wynajmu przysługuje do momentu zakupu innego pojazdu, a nie jak twierdzili ubezpieczyciele, że do dnia wypłaty odszkodowania przez TU.

Na pewno Towarzystwa Ubezpieczeniowe zrobią wszystko, aby wypłacić jak najmniej, albo wszystkiego (tj. naprawy, wynajmu pojazdy samochodowe zastępczego czy wypłaty w przypadku szkody całkowitej, dokonać w jak najniższych kwotach. To zrozumiałe z punktu widzenia TU. Co więc powinien zrobić poszkodowany? Przede wszystkim znać swoje prawa! A w przypadku jakichkolwiek sugestie skorzystać z pomocy prawników.

Sprawdź: auto zastępcze Zakliczyn.