admin

Każde złamanie to bardzo duża trauma dla człowieka. Nie ma się z całą resztą czemu dziwić, w końcu tego rodzaju przykre sytuacje nie spotykają nas codziennie, a gdy już się zdarzą czynią nas niezdolnymi do samodzielnego funkcjonowania. Na szczęście kości zrastają się szybko i w szpitalu nie zostajemy na zbyt długo, natomiast to dopiero początek drogi do odzyskania zupełnej sprawności.

Bezpośrednio po wyjściu na ulicę ze szpitala, powinniśmy zarejestrować na rehabilitację. Dzięki niej odbudujemy mięśnie, które w okresie pobytu w szpitalu i unieruchomienia kończyny niewątpliwie straciły na sile. O ile mieliśmy złamaną nogę, być może będziemy od nowa uczyć się chodzić. Dlatego chcemy podkreślić jak ważny jest tutaj odpowiedni kinezyterapeuta, który będzie znał się na rzeczy. Rehabilitacja przeprowadzona po łebkach bardzo opóźni nasz powrót do zupełnej sprawności, a może wręcz wywołać dodatkowe dolegliwości. Przede wszystkim natomiast, fizjoterapeuta wstępnie oceni czy nasze kości pozrastały się dobrze i czy nie ma dodatkowych zagrożeń.
Powyższe kwestie są najważniejsze, ponieważ raz zdarzają się przypadki gdy nie najlepiej zrośnięte kości powodowały bóle, lub w ogóle utrudniały poruszanie się. Wtedy na nieszczęście będzie trzeba ponownie odwiedzić szpital, ale nie gorzej dowiedzieć się o tym szybciej niż później. Leczenie po złamaniach może obejmować też konieczność przyjmowania dodatkowych leków, zarówno przeciwbólowych jak i stymulujących przyrost mięśni – dzięki temu szybciej będą mogły się one zregenerować. Część z owych leków dostępna jest jedynie na receptę, a więc zaniechanie rehabilitacji odetnie nas od sposobów ich przyjmowania. Odradzamy jak możemy próby powrotu do normalnej aktywności bez rehabilitacji, może się to skończyć powtórnym złamaniem, a nawet jeszcze gorszymi konsekwencjami.
Podsumowując temat, trzeba pamiętać by w każdym momencie zajmował się nami dobry kinezyterapeuta, gdy jesteśmy bezpośrednio po poważnym urazie albo złamaniu kończyny. Pozwoli nam to na szybki powrót do pełnego zdrowia, a też ustrzeże nas przed poważnymi konsekwencjami, które mogłyby wystąpić przy próbach rehabilitacji na własną rękę, kiepskiej fizjoterapii, czy co gorsza próbach powrotu do pełni obciążeń z dnia na dzień.

Dodatkowe informacje: masażysta w Gdańsku